hlavní foto

Na sever k vinohradům

Víte, kde se nachází nejsevernější vinařská oblast v Čechách a není to daleko z Prahy? Tak je to okolí obce Velké Žernoseky. Kousek odtud řeka Labe vstupuje do Českéh středohoří údolím zvaným Česká brána - Porta Bohemica a začínají zde malebné zákruty s krásnými výhledy. Pokud najdete čas vyrazit jsem do konce září, můžete zavítat na oblíbené žernosecké vinobraní a pokud Vám to nevyjde, nevadí je tu spousta zajímavých tipů na výlet v okolí - zřícenina hradu Kamýk, rozhledna Varhošť nebo skalní ostroh Kalvárie se 3 kříži a se stejnojmennou přírodní rezervací. A ještě v samotných Velkých Žernosekách se nachází pozdně barokní zámek a nedaleko oblíbená cyklostezka kolem Labe.

Kam na "chladivý" výlet

Pokud by jste chtěli vyrazit na výlet na nejchladnější místa ve Středních Čechách a trochu se případně ochladit v letním teplu, tak se vydejte do následujících končin - do nejvyšších poloh Brd tedy na 700 m.n.m., dále například k jižní hranici kraje do oblasti Čertova břemene, tedy poblíž populární obce Sedlec-Prčice a na Českou Sibiř, zejména kolem obce Miličín. A pro zajímavost opačný teplotní extrém ve Středních Čechách najdete v Polabské nížině mezi Kolínem a Poděbrady, ale to si v těchto dnech nechte na jindy......

Plánování cest autem

Máte před sebou výlet nebo dovolenou a jedete autem? Zkuste využít plánování nejvhodnější trasy na internetu. Nabízí se hned několik prověřených možností. Asi nejoblíbenější je dnes plánování cest na mapy.cz. Zde naleznete velmi podrobný plánovač s vyhledáváním placených i neplacených úseků, kalkulací kilometrů a času stráveného na cestě. Plánovač můžete použít, jak pro cesty u nás, tak i po Evropě. Plánovač na mapy.cz můžete použít také pro plánování výletu na kole či pěšky. Dále můžete použít Routeplanner od Škody-Auto, který má obdobné vlastnosti, jako již zmíněný plánovač, přičemž navíc umí i vypočítat cenu spotřebovaného paliva a vypíše i skutečně podrobný itinerář cesty. Pokud by jste si to chtěli ještě porovnat se zahraniční konkurencí, zkuste plánovač od německého autoklubu ADAC.

Tip na jarní výlet - Labská stezka

Labská stezka je na našem území pojata hlavně jako cyklostezka, která měři přibližně 370 kilometrů. Začátek cyklostezky najdete v Labské dole poblíž centra Špindlerova Mlýna a opouší naše území v Hřensku, kde navazuje na naší cyklostezku oblíbená německá část - Elberadweg. Nejoblíbenější části stezky jsou úseky v Českém Švýcarsku, okolí Mělníka, úsek mezi Nymburkem a Poděbrady, úsek mezi Hradcem Králové a Kuksem nebo úsek kolem oblíbené přehrady Les království u Dvora Králové n.L..  Labská stezka je na území České republiky zatím značena cykloturistickým značením černými číslicemi na žlutých podkladových plechových tabulkách. Na cyklostezce se koná i spousta zajímavých akcí, jako například Postřižínský cyklootvírák nebo Tour de Labe.                                                                                                     

Máslovická šlápota 2017

V sobotu 11.dubna se koná tradiční pochod Máslovická šlápota aneb Šlapeme do Máslovic stloukat máslo. Na cestu do Máslovic je připraveno několik pečlivě vybraných tras, vedoucích z Prahy, Kralup n.Vl., Odolené Vody, Klecan či Řeže. V Máslovicích, které se nachází na sever od Prahy, na vás čeká pestrý celodenní program připomínající třeba staročeské tradice v podobě stloukání másla, pečení jarního pečiva, zdobení velikonočních perníků či pletení pomlázky. Součástí programu je například i divadelní představení či hudební vystoupení. Závěr programu pak opepří i rituální vynášení smrtky do Vltavy, symbolizující odchod mrazivé zimy a návrat životadárného jara.